Endodonti Kliniği

Endodonti bilim dalı, dişin pulpası ve dişi çevreleyen dokularda meydana gelen hastalıkların ve yaralanmaların tedavisi ve bu bölgenin form ve fonksiyonuna yeniden kavuşturulması amacıyla yapılan tedavileri kapsamaktadır.

  Endodontik tedavi veya yaygın bilinen ismiyle kök kanal tedavisi, dişin içinde yer alan pulpanın (damar-sinir paketi) hastalıklarını tedavi etmek amacıyla yapılan işlemlerin tümünü ifade eder. Endodontik tedavi ile enfekte olmuş sinir dokusu, kan damarları ve diğer hücresel artıklar kök kanalından uzaklaştırılır, daha sonra kanal eğeleri ve dezenfektan solüsyonlar aracılığıyla kök kanal boşluğu temizlenip şekillendirilir ve doku dostu materyaller kullanılarak sızdırmazlık (inert) sağlayacak şekilde doldurulur.

Endodontik tedavinin kapsamı; hasar görmüş pulpanın tedavisi (pulpa kaplaması, amputasyon), hastalıklı pulpanın tedavi edilmesi (kök kanal tedavisi), travmaya uğramış dişlerin tedavisi (avülsiyon, replantasyon vb), endodontik cerrahi, endodontik tedavi görmüş dişlerin restorasyonu (post-kor yapımı), kök oluşumunun tamamlanması veya apikal tıkaçlamanın sağlanması (apeksogenezis ve apeksifikasyon), başarısız kök kanal tedavilerinin yenilenmesi ve kanal tedavisi sonrası rengi koyulaşmış dişlerin ağartılmasından oluşmaktadır.

Akedemik ve İdari Personel

Dr. Öğr. Üyesi Mehmet DÜNDAR

Öğr. Gör. Mihriban Bahar EKİNCİ

Öğr.Gör. Melike YİĞİTOKUR

Öğr.Gör. Nur Sena ALİOĞLU

Öğr.Gör. Sultan ALTINIŞIK

Hem. Nursel UKİL

Hem. Handan YAMAN

Size daha iyi hizmet sunabilmek için web sitesinde bazı çerezler kullanmaktadır. Kişisel verilerin işlenmesine yönelik Aydınlatma Metni'ne ulaşabilirsiniz.